Πήρε φόρα ο ΠΑΣ Γιάννινα

Με κεκτημένη ταχύτητα μετά την επιτυχία (2-1) επί της ΑΕΚ, ο ΠΑΣ Γιάννινα σημείωσε δεύτερη συνεχή νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα και πρώτη εκτός έδρας, περνώντας με 3-1 από το δημοτικό στάδιο Λιβαδειάς απέναντι στον Λεβαδειακό, στο εναρκτήριο παιχνίδι της 17ης ημέρας.

Οι γηπεδούχοι ηττήθηκαν για δεύτερο στη σειρά αγώνα στην έδρα τους μετά το -1 από τον Παναθηναϊκό, παρέμειναν στα χαμηλά της βαθμολογίας και θα χρειαστούν πολύ μεγάλη προσπάθεια κι ανάλογα αποτελέσματα στη συνέχεια για να αποφύγουν περιπέτειες.

Με τον Λεβαδειακό να μην έχει ούτε μία τελική στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα της Ηπείρου άνοιξε το σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μισού, όταν στη σέντρα του Καραχάλιου ο Μπαχανάκ δεν κατάφερε να διώξει κι ο Μπάλαν με πλασέ στην κίνηση και πλάτη στην εστία έγραψε εντυπωσιακά το -1.

Ο Λεβαδειακός πίεσε στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, αλλά ενάντια στη ροή του αγώνα η ομάδα του Θανάση Στάικου διπλασίασε στο 65΄ με προβολή του Εραμούσπε, μετά από φάουλ του Μορέιρα.

Στο 70΄ ο Παμλίδης έκανε το 3- με βολ πλανέ μέσα από την περιοχή από ασίστ του Σόρια, με το συγκρότημα της Βοιωτίας να μειώνει στο 88ο λεπτό με ακόμη ένα εκπληκτικό γκολ στον αγώνα, αυτή τη φορά με σκόρερ τον Παναγιώτου, ο οποίος έγραψε το τελικό 3-1.